TRAŽILICA

FOTOGRAFSKI DIZAJN

FOTOGRAFSKI ODJEL

Fotografija je danas jedan od najjačih oblika komunikacije i razumiju je svi jezici. Ne kaže se uzalud da fotografija govori tisuću riječi.  Ona hvata trenutak prije nego li se potpuno zaboravi. Vraća uspomene i zrači atmosferom. U našim krajevima brzo je naišla na svoje ljubitelje među mladima pa je tako fotografski odjel vrlo popularan. Tijekom školovanja za fotografskog dizajnera upoznajemo se osnovama u rukovanju foto-aparatom i njegovom opremom. Škola ima tamnu komoru. Koristimo se fotografskim filmom, njegovim vrstama, uočavamo sastav filma, kemikalije koje se upotrebljavaju za njegovo razvijanje i slično. Učenici snimaju svoje fotografije koje kasnije razvijaju.  Prolazimo kroz  povijest fotografije  da bi znali kako je sve nastalo te razumjeli sadašnjost. Učenici  usvajaju osnovna teorijska znanja te ih praktički primjenjuju kako u studiju tako i na terenskoj nastavi koju škola također organizira. Razrađujemo pravila komponiranja u tražilu fotografskog aparata te učimo analizirati fotografije. Bavimo se svjetlošću  kao osnovnim elementom u nastajanju i oblikovanju fotografije. Prolazimo kroz teme (portretna fotografija, modna, snimanje u prirodi, makrofotografija....). Kroz nastavu ne zanemarujemo ni život i rad poznatih umjetnika fotografije širom svijeta da bi učenici bili u toku te mogli pronaći svoje uzore.  Bavimo se  računalnim programima za obradu fotografija i spoznajemo važnost fotografije kroz različite medije. Kao potvrda rada svake školske godine  organiziramo izložbu  na određenu temu  u školi ili izvan nje te sudjelujemo na foto natječajima, fotoportalima, izložbama, „Foto danima mladih“, „Foto izazovu“ gdje nerijetko osvajamo nagrade i pohvale. Nastavnici na fotografskom odjelu su Marko Perić i Zrinka Zimonjić.