DAN KRAVATA U NAŠOJ ŠKOLI
Autor: Administrator , 18. 10. 2016.

U prošlosti Hrvati su kao dio svoje tradicionalne odore, na sebi svojstven način vezivali oko vrata slikovite rupce. Ovaj lijepi «hrvatski stil» osvojio je Parižane u vrijeme Louisa XIV i oni su usvojili novi modni predmet koji se nosio «a la Croate» (na hrvatski način). Taj izraz je ubrzo postao korijenom nove francuske riječi «cravate».
Tako je kravata kao znak kulture i otmjenosti ušla u ondašnju građansku modu i osvojila cijelu Europu, a danas i cijeli civilizirani svijet.

„Kravata nije samo znak otmjenosti i kulture odijevanja. Vertikala kravate simbolizira ljudsku vertikalu – ljudsko dostojanstvo, samosvijest, trenutke svečanosti i slavljenja. Ravnotežom između svoje lepršavosti, s jedne strane i čvora, s druge strane, kravata simbolizira civilizacijsku ravnotežu između slobode i odgovornosti. Kravata simbolički poručuje da u komunikaciji budemo više svjesni svog dostojanstva i dostojanstva drugih, da budemo više ljudi, više gospoda, svjesni svoje slobode, ali i svojih odgovornosti. Zbog te goleme simboličke snage, kravata ima epohalnu važnost.“

Ove riječi prof. Marijana Bušića, ravnatelja Academia Cravatica potakle su donošenje odluke Hrvatskog sabora 2008.godine da se 18.10. proglasi Dan kravate.

Kravata je naša baština prepoznatljiva u cijelom svijetu.

Budući da smo i mi jako ponosni na kravatu, učenici naše škole obilježili su taj dan izložbom Kravate naših razreda.

Učenici trećih razreda pod mentorstvom prof. Zrinke Zimonjić fotografirali su učenike prvih razreda, a učenici aranžersko scenografskog odjela pod mentorstvom prof. Igora Budimira i Mijata Radasa izradili su od stiropora kravate velikih dimenzija koje su učenice trećih razreda odjela dizajn tekstila pod mentorstvom knjižničarke Vlatke Prtenjača obložile u tkaninu. Tako su u timskom radu fotografskog odjela, aranžersko scenografskog odjela, odjela dizajn tekstila i knjižnice nastale „kravate učenika prvih razreda“.