« Svibanj 2024 »

PROVIDUROVA PLUG-IN: ZIGGY STARDUST
Autor: Administrator , 14. 11. 2022.

Providurova Plug-in: Ziggy Stardust ili Projekt Bowie projekt je Koncertnog ureda Zadar uz potporu Ministarstva kulture i medija, a koji obilježava pedesetu godišnjicu izlaska Bowiejevog albuma "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars", koji se smatra za jedan od najutjecajnijih albuma u povijesti glazbe. PROJEKT BOWIE osmišljen je za razvoj publike u kulturi, a okuplja kulturne institucije, civilni sektor i obrazovne institucije u suradnju, pa je cijeli niz sudionika dao svoj doprinos u čast proslave Ziggyja Stardusta!

Predstavljanje programa odvijalo se u Providurovoj palači kroz tri večeri, od 10. - 12. 11. 2022. Prva večer bila je posvećena izložbi radova učenika naše škole i Prirodoslovno-grafičke škole. Radovima iz područja scenskog kostima, skulpture, scenografije, slikarstva, grafičkih razglednica, računalne grafike i fotografskom dokumentacijom predstavili su se učenici dizajna odjeće, dizajna tekstila, slikarskog dizajna, grafičkog dizajna, aranžersko-scenografskog dizajna, fotografskog dizajna i krojači odjeće, u čijem je kostimu večer otvorio naš učenik Matej Mitraković, nastupom u ulozi Davida Bowieja.

Druga večer bila je posvećena plesu i glazbi, pa je Zadarski plesni ansambl plesao u kostimima čiji su autori naši dizajneri odjeće i krojači odjeće, a scenografija pozornice je rad naših scenografa.

Trodnevna svečanost završila je projekcijom dokumentarnog filma o stvaralačkom geniju davida Bowiea, "Moonage Daydream" (2022.).

Napomenut ćemo kako je u sklopu projekta sudjelovao Narodni muzej Zadar, Etnološki odjel (Dizajnerski studio
NMZ u razvoju), čija je savjetnica za scenski kostim Marija Šarić-Ban, surađivala s našim odjelima Dizajna odjeće, Dizajna tekstila i Krojačima odjeće u dijelu projekta vezanom za osmišljavanje scenskog kostima na temu umjetničko-scenskog vizuala Davida Bowieja.

Zahvaljujemo se nastavnicima koji su neumorno pratili učenike kroz cijeli proces rada: Marta Tokić, Merica Mikuličin, Vilma Mazija, Sandra Bačić, Josip Švaljek, Inga Budimir, Mirko Marušić, Matea Radobuljac, Martina Beneta, Mirna Oštarić Kerr, Bojana Vukojević, Ana Debelić Surać, Igor Budimir, Marina Pedisić, Marko Perić i Zrinka Zimonjić. Detaljni popis učenika i odjela, kao i svih sudionika projekta, nalazi se u Memorandumu u prilogu.

U galeriji fotografija možete razgledati radne fotografije, od prvih skica, do izrade kostima, skulpture, postavljanja izložbe i samog otvorenja.

PROJEKT BOWIE prožeo je život škole kroz veći dio prvog polugodišta i jako smo zadovoljni ishodom. Motiv učenicima i njihovim nastavnicima mentorima bio je umjetnik koji je na najbolji način iskoristio svoje potencijale i postao inspiracija generacijama umjetnika. Nadamo se opet suradnji u ovakvim sveobuhvatnim umjetničkim pričama i želimo Koncertnom uredu Zadar izvrsne nove projekte!

MEMORANDUM Providurova Plug-in: Ziggy Stardust

Finale projekta Providurova Plug-in: Ziggy Stardust