« Svibanj 2024 »

ART DIZAJN 2022.
Autor: Administrator , 28. 1. 2022.

''Greška''

Možemo li zamisliti što bi Leonardo da Vinci mislio o radovima Pabla Picassa ili Mozart o glazbi Jimija Hendrixa, odnosno bi li njihovo stvaralaštvo smatrali greškom ili novim korakom u umjetnosti neovisno o prostoru, vremenu i kontekstu vremena koji ih razdvaja?

Greška kao tema ovogodišnje smotre odabrana je u želji da potakne različita kreativna rješenja i promišljanja. Namjerna ili slučajna greška, odmak od postavljenih kanona i tradicionalne estetike može biti izazov za kreativne umove.  U širem smislu tema nas može potaknuti i na razmišljanje o modernom svijetu u kojem je estetsko i vizualno savršenstvo stavljeno na tron, o slavljenju greške kao načina života ili o tome što je uopće greška i prihvaćanjem toga da su greške neizbježne.

Fokus je pomaknut na kreacije koje će se poigrati kompozicijom, proporcijama, kreativnu destrukciju i dekonstrukciju, ljepotu ružnog, korištenje glazbala na drugačiji način ili audio - video kreacije. Tragovi ovakvog načina razmišljanja  sežu još od manirista pa do avangardnih pokreta kao što je fluksus ili recentne glitch umjetnosti.

Ukratko, ideje nisu fiksno vezane ni uz jedan medij pa se autori mogu služiti svim medijima i sredstvima koja su vezana uz njihovu struku, kao i različitim sredstvima koja mogu biti izvor zvuka kako bi dobili što bolja kreativna rješenja.

Rok za donošenje radova u Školu primijenjene umjetnosti i dizajna je petak, 25. ožujka 2022. Radovi trebaju sadržavati sljedeće podatke: ime i prezime učenika, smjer i razred, naziv rada, tehnika, mentor i naziv škole. U prilogu vam šaljemo prezentaciju s primjerima različitih autora i njihovih radova kako bi vas inspirirali za ovogodišnju temu. Želimo vam veselje u stvaranju i, kao i svake godine, radujemo se vašem odazivu.

Povjerenstvo Art dizajna

G R E Š K A.ppt