« Ožujak 2024 »

Ukupno: 320243

KREATIVNA RADIONICA ŠIVANJA PAŠKE ČIPKE U ŠKOLI PRIMIJENJENE UMJETNOSTI I DIZAJNA
Autor: Administrator , 7. 2. 2017.

U sklopu projekta Kreativna radionica – šivanje paške čipke , voditeljice Tania Jurlina, prof. i Marija Dorčić, prof. u suradnji s Udrugom paških čipkarica Frane Budak organizirale su  radionicu izrade paške čipke koja se održala 27., 28. 1.  i  4.2. u prostorijama naše škole. Na radionici je sudjelovalo 35 polaznika – učenika i profesora, a svi sudionici dobili su potreban pribor i materijal za šivanje paške čipke.

Čipkarstvo je specifičan oblik tekstilnog rukotvorstva čiji  predmet izrade je ukrasna tvorba - čipka. Dvije osnovne tehnike izrade čipke su šivanje iglom (čipka na iglu) i preplitanje niti pomoću batića (čipka na batiće).

Paška čipka se šije iglom. Odlikuje se iznimnom ljepotom uzoraka, kvalitetom i načinom izrade te višestoljetnom tradicijom. Prema predaji čipkarstvo se u Pagu pojavilo u 14. stoljeću kada je u Pag iz Venecije stigla djevojka koja je znala šivati čipku. Postala je benediktinka i svoje je znanje prenijela drugim redovnicima i tako se čipkarstvo u Pagu održalo prije svega zahvaljujući paškim benediktinkama.

U prošlosti nisu postojale šablone ili nacrti za izradu čipki već se način izrade prenosio sa koljena na koljeno, s majki na kćeri usmenom predajom i praktičnim radom.

Paška čipka prvi put je službeno predstavljena na „Izložbi ručnih radova pučkih škola" 1880. godine u Splitu. Na izloži u Parizu 1939. godine dobila je zlatnu paketu kao iznimno vrijedan ručni rad.

Frane Budak, gradonačelnik Paga, 1906. god. utemeljio je Čipkarsku školu. Društvo paških čipkarica "Frane Budak", utemeljeno 1997. godine, organiziralo je prvu izložbu paške čipke u Pagu i uredilo Galeriju paške čipke.

Od 1998. do 2011. paška čipka je izložena u Izraelu, Italiji, SAD, Finskoj, Belgiji, Sloveniji, Mađarskoj, Austriji, Francuskoj, Češkoj, Japanu i u Poljskoj.

2010. god. paška čipka uvrštena je na UNESCO-vu listu nematerijalne baštine svijeta zajedno sa hvarskom i lepoglavskom čipkom.