POZIV NA SVEČANO OTVORENJE IZLOŽBE "GRAFIČKA IGRA"
Autor: Administrator , 2. 5. 2022.

Poštovani,

zadovoljstvo nam je pozvati Vas na otvorenje izložbe GRAFIČKA IGRA u petak, 6. svibnja 2022. u 12.00 sati. Izložba će se održati u prostoru Dvije palače u Zadru.

Na otvorenju će se predstaviti 80 grafičkih listova u sklopu projekta GRAFIČKA IGRA. Nositelj projekta je Škola primijenjene umjetnosti i dizajna u Zadru. Idejna začetnica i voditeljica projekta je Mirna Oštarić Kerr.

Škole koje sudjeluju na izložbi i projektu su:

Škola primijenjene umjetnosti i dizajna, Zagreb; Škola primijenjene umjetnosti i dizajna, Osijek; Škola primijenjenih umjetnosti i dizajna, Pula; Škola za primijenjenu umjetnosti u Rijeci; Škola za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću, Zabok; Škola likovnih umjetnosti, Split; Srednja strukovna škola Varaždin; Škola primijenjene umjetnosti i dizajna, Zadar.

Veselimo se Vašem dolasku!

VIŠE O PROJEKTU!

ili klikni OPŠIRNIJE

Više o projektu

Projekt pod nazivom Grafička igra uključuje sve škole primijenjene umjetnost i dizajna te one koje u svojoj nastavi imaju predmet grafičkih tehnika u Hrvatskoj. Poziv na zajedničku igru kroz inspiraciju tradicionalnim igrama iz krajeva kojih potječemo, ali i šire rezultirao je s 10 različitih otisaka svake škole što ukupno sačinjava opus od 80 grafika u raznim grafičkim tehnikama. Jedino pravilo ove društvene igre je bilo da u prijenosu učeničke ideje nema pravila. Projekt u samom početku ima više ciljeva. To su okupljanje svih srednjih škola programa likovnih umjetnosti, nastavnika grafičkih tehnika i učenika u zajednički projekt te na taj način razvijanje suradnje i osnaživanje veza između škola diljem Hrvatske. Cilj je i promoviranje grafičkih tehnika i likovne umjetnosti općenito te poticanje i promocija kulturne materijalne i nematerijalne baštine. Nakon svih pristiglih radova sljedeća faza projekta je upravo započeta ovom izložbom koja se otvara 6.svibnja i trajati će do 29.svibnja, u prostorima Dvije palače. Okupljanjem svih sudionika i prezentacijom grafičkih listova izložbom u Zadru, upoznajemo se u želji za nastavkom igre. Iduću školsku godinu ova izložba bi trebala biti postavljena i u drugim gradovima u Hrvatskoj. Nadamo se nastavku posjeta i razmjeni iskustava između škola, učenika i kolega te da je ovo tek početak zajedničke grafičke suradnje na državnoj razini u igri koju svi žele igrati.

''Izložba koja okuplja učeničke grafike svih srednjih umjetničkih škola u Hrvatskoj omogućuje učenicima i mentorima priliku za javnu prezentaciju recentnih likovnih ostvarenja, no istovremeno pruža i izvrstan uvid u razlike u načinima rada i specifičnostima pojedinih škola. Projekt je i divna prilika za povezivanje stručnjaka - i nastavnika i učenika, koje dobiva sasvim novo značenje nakon dvogodišnje pandemije virusom COVID-19, dugotrajnih razdoblja izoliranosti i održavanja nastave putem virtualnih platformi.

Iako je grafika umjetnički medij kojim se možda najlakše komunicira i razmjenjuju informacije, multioriginal koji jednostavno putuje i lako prenosi umjetničke poruke, neobično je da inicijative koje bi na slične načine povezivale obrazovne institucije često izostaju, odnosno iznimno su rijetke. Pored ideje javne prezentacije svih pristiglih radova u iznimnom prostoru Kneževe palače u Zadru te poziva sudionicima i na osobno upoznavanje u Zadru, ideja domaćina je nastaviti suradnju te izložbu prošetati i drugim gradovima, predstaviti je i u ostalim školama koje sudjeluju u projektu Grafičke igre. Inicijativa i angažman u organizaciji projekta je svakako hvalevrijedan, vjerujem i visoko motivirajući kako učenicima tako i njihovim mentorima koji imaju priliku i izvan učionica i matičnih škola pokazati svoje radove. Projekt s druge strane, dodatno afirmira i grafiku kao medij, ističući kvalitetu i osobitosti tradicionalne grafike; finoću bakropisne linije, mekoću tonova akvatinte, energičnost linoreza… istovremeno ne ostajući neosjetljiv na grafičke mogućnosti digitalnog doba te kreativne mogućnosti koje se otvaraju u njihovi spoju. ''

(Ana Vivoda, Iz teksta Zaigranost grafikom)

Priloženi dokumenti:
Graficka_igra-mediji.docx (14.76 KB)