IZLOŽBA UČENIKA SMJERA DIZAJNA ODJEĆE I DIZAJNA TEKSTILA
Autor: Administrator , 22. 2. 2022.

Izložba radova učenika Škole primijenjene umjetnosti i dizajna otvorena je u prostorijama Gradske knjižnice Zadar – Ogranak »Aleksandar Stipčević« u Arbanasima.

Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva se slavi 22.2., a jedinstvenost glagoljičnog pisma i njegova povijesna važnost glavna je tema radova koje su učenici radili za potrebe izložbe.

Važnost glagoljice za hrvatsku povijest inspirirala je učenike Škole primijenjene umjetnosti i dizajna smjer dizajn odjeće i dizajn tekstila za izradu svojih umjetničkih radova. Torbice, marame i nakit su rađene oko mjesec dana pod mentorskom palicom profesorica Kate Prskalo, Ivane Vitlov, i Sandre Bačić. Plakat izradila prof. Marina Pedisić.

Nakit je rađen od filca koji  svojom strukturom i izgledom podsjeća na čoju, koja je čest materijal koji se koristi u izradi tradicionalne odjeće u Dalmatinskoj zagori. Kao glavni materijal, pogodan je za slaganje i ornamentiranje nakita, koji strukturom i izgledom podsjeća na tradicijske elemente. Oblikovanjem i uređivanjem marama, učenici su imali priliku eksperimentirati s bojama i poigrati se danim materijalom.

Osim same izložbe, u školi smo pripremili i pano o glagoljici, na kojem su učenici, osim prikaza povijesnog puta korištenja glagoljice i njezine važnosti za hrvatsku povijest, imali zadatak da svoje ime napišu na tom starohrvatskom pismu.

Taj spomen dan inicirao je Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje, a proglasio Hrvatski sabor.

22. veljače odabran kao spomen na dan kada je u ličkom mjestu Kosinju 1483. godine tiskana prva hrvatska glagoljička knjiga, Misal po zakonu Rimskog dvora.

Misal po zakonu Rimskoga dvora prva je hrvatska knjiga tiskana na hrvatskom jeziku, a otisnuta je svega 28 godina nakon dovršetka Gutenbergove četrdesetdvoredne Biblije.

To je prvi misal u Europi koji nije tiskan latiničnim slovima i najstarija knjiga tiskana glagoljicom.

Pojava Misala, knjige tiskane na hrvatskom jeziku i pismu, svjedoči o društvenom, gospodarskom, kulturnom i intelektualnom potencijalu Hrvata u drugoj polovini XV. stoljeća.

ŠPUDAŠI GLAGOLJAŠI, svojim potpisom na glagoljici obilježili su DAN HRVATSKE GLAGOLJICE I GLAGOLJAŠTVA.