DAN RUŽIČASTIH MAJICA 24.VELJAČE 2021.
Autor: Administrator , 25. 2. 2021.

Ovaj dan prvi put u Hrvatskoj obilježen je 2014. god., a 2017. god. proglašen je Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja. U našoj školi Dan ružičastih majica obilježava se od 2019. god.

Ovim danom nastoji se upozoriti na problem nasilja i zlostavljanja u školama, osvijestiti mlade da budu hrabri i ustanu protiv bilo kakvog oblika nasilja i zlostavljanja (fizičkog, verbalnog, emocionalnog). Simbol nenasilja, ružičastu odjeću, danas će nositi mnogi učenici.
Da bi se sudjelovalo u Danu ružičastih majica, dovoljno je obući majicu ili neki dugi komadić odjeće ružičaste boje i širiti ideju nenasilja svojim primjerom i ponašanjem.

Ideja je nastala u Kanadi kada je jedan dječak obukao ružičastu majicu kako bi pružio podršku svojoj majci koja je oboljela od raka, ali vršnjaci to nisu shvatili pa je postao žrtva nasilja. Tako je ružičasta boja uzeta kao znak borbe protiv nasilja.

U našoj školi održano je nekoliko aktivnosti koje su uključivale izradu plakata, redizajniranje ružičastih majica te u suradnji knjižničarke i psihologice održana je radionica na temu prevencije vršnjačkog nasilja gdje su učenicima bile podijeljene i ružičaste majice. Učenici 3a razreda s prof. Sandrom Bačić redizajnirali su ružičaste majice i izradili svoje poruke nenasilja, a učenici 3c razreda  u školskoj knjižnici izradili su plakate  također s porukama kako se suprotstaviti nasilju dok su na  radionici/predavanju sudjelovali učenici prvog i trećeg razreda.

Poruka današnjeg predavanja: NE BOJ SE BITI IZNIMKA MEĐU VRŠNJACIMA I USTATI PROTIV NASILJA BILO KOJE VRSTE.

„ Pazite na svoje riječi jer one

postaju djela.

Pazite na svoja djela jer ona

postaju navike.