ŽUPANIJSKA SMOTRA ART DIZAJN
Autor: Administrator , 11. 2. 2015.

ŠKOLA PRIMIJENJENE UMJETNOSTI I DIZAJNA

Zadar

Povjerenstvo za provedbu županijske smotre Art dizajn

Fax 023 224 053

E-mail: spud.zd@skole.hr

Zadar, 10. veljače 2015.

SREDNJE ŠKOLE ZADARSKE ŽUPANIJE

n/p ravnatelja

PREDMET : Županijska smotra Art dizajn

Poštovani,

I ove godine održat će se županijska smotra Art dizajn učenika srednjih škola Zadarske županije.

Tema ovogodišnje smotre je : NOVE TENDENCIJE ( obrada naslova teme prof. Boris Lukić )

Nove tendencije je termin koji je vezan  uz zagrebačke izložbe istog naziva koje su u svojih pet manifestacija okupile veliki broj umjetnika srodnih ali ne i identičnih opredjeljenja. Nove tendencije ne podrazumijevaju jedan stil, jednu struju niti jednu orijentaciju. Može se smatrati pokretom međunarodnog sastava njegovih pripadnika. Nove tendencije u Hrvatskoj je moguće pojmiti kao nastavak razmišljanja pojedinih sudionika EXAT-a. Postojanje grupe EXAT-51 u prvoj polovici pedesetih godina 20. stoljeća zasniva jedno shvaćanje umjetnosti i likovne kulture koje predodređuje činjenicu da su se upravo u Zagrebu početkom šezdesetih mogle održati prve izložbe Novih tendencija, u svoje vrijeme vrlo značajnog međunarodnog pokreta. Nove tendencije težile su sintetiziranju različitih oblika umjetnosti šezdesetih i sedamdesetih godina.U šezdesetim godinama su neokonstruktivisti bili istinska avangarda i kao takvi nekompromisni u društvenom pogledu. Neokonstruktivistička i luminokinetička umjetnost koristila se novim tehnologijama, no ne informatičkim, nego robotičkim ili sličnim za postizanje kinetičkih kvaliteta, kroz razne vidove serijske proizvodnje umjetničkih radova te upotrebom tada novih materijala. Jedna skupina autora vjerovala je u progres društva kroz znanstveni i tehnološki napredak.

Razvoj tehnologije omogućuje, ali i uvjetuje razvoj umjetnosti. Tako su drugu polovinu dvadesetog stoljeća obelježila dva potpuno različita odnosa umjetnosti prema tehnologiji. Umjetnost je tehnologiju ili prihvaćala kao medij ili ju je, kao izdanak moći odbacivala i napadala.

Što god je postojalo od tog „razdora“ između suvremenog svijeta umjetnosti i medijske umjetnosti, ili je još prisutno,  suočavamo se s mogućnošću da te dvije prakse postoje paralelno danas.

Reference i pojmovi:

Nove tendencije dokumentarni film, redatelj Vladislava Knežević (naći na you tube-u), Umjetnost konstruktivnog pristupa, kinetička umjetnost, luminokinetička umjetnost, medijska umjetnost, EXAT 51.

Dozvoljeno je sudjelovati s više radova u različitim tehnikama.Svi radovi moraju imati napisano ime i prezime učenika , razred, školu, ime i prezime mentora, naziv i tehniku rada.

Osim navedenoga svaka škola dužna je imati kompletan popis radova s gore navedenim podatcima.

Sve radove treba dostaviti u Školu primijenjene umjetnosti i dizajna do 27. ožujka 2015. ( petak ).

Otvaranje izložbe uz prigodni program je 23. travnja 2015.( četvrtak) u Muzeju grada Zadra u 12 sati.

Marjana Bakmaz,prof.